top of page
ATIS 3D

3D принтирани мебели: иновация в обзавеждането на хотели и заведения

3D технологиите революционизират света на интериорния дизайн, като въвеждат иновации и гъвкавост, както и екологични решения, които намаляват производствените отпадъци и времето за изработка. Днес в списание „Български предприемач“ сме поканили Ивайло Билалов, собственик на „ATIS 3D“, който ще ни запознае с възможностите, които 3D принтирането предлага в производството на мебели и обзавеждане.


Какви предимства предлагат 3D принтираните мебели пред традиционните мебели?

3D принтираните мебели дават възможност за създаване на уникални дизайни, съобразени с индивидуалните предпочитания на клиента. Намалява се времето за производство, тъй като процесът на 3D принтиране може да бъде по-бърз в сравнение с традиционното производство. Използването на рециклирани материали спомага за намаляване на отпадъците, свързани с производството. Друго предимство на този метод е създаването на сложни и детайлни форми, които са трудно изпълними с традиционни методи.


3D принтирани мебели - ATIS 3D

Какви материали използвате за 3D принтирането на обзавеждане?

За 3D принтиране на обзавеждане се използват разнородни материали, като в момента сме се фокусирали върху два вида, които могат да се рециклират и не вредят на околната среда. Пластмасите като PLA и PETG са популярни заради тяхната гъвкавост, здравина и разнообразие на цветове. Другият вид са т.нар. „композитни материали“ – това са смеси от пластмаси и дървесни влакна или други добавки, които се изполват за подобряване на визуалния и тактилен ефект.

 

Колко време отнема процесът на 3D принтиране на една мебел?

Времето за 3D принтиране на една мебел варира, в зависимост от размера и сложността на дизайна, но обикновено отнема от няколко часа до няколко дни. По-големите и сложни обекти изискват повече време, докато по-малки и прости елементи могат да бъдат принтирани за по-кратък период.


Какъв е капацитетът на новия 3D принтер за мебели?

Капацитетът на новия 3D принтер за мебели варира между 2кг и 3кг материал на час.

Това означава, че можем да произвеждаме 2-3 маси за кафе, 1-2 стола или 1-2 високи холни маси на ден. Това са приблизителни бройки, тъй като при по-сложен модел ще е необходимо повече време за изработка. Но винаги можем да организираме производството така, че да отговорим на индивидуалните нужди на клиентите ни.


3D принтер за мебели - ATIS 3D

Какви са предизвикателствата при 3D принтирането на обзавеждане за хотели, ресторанти и кафенета?

Няколко са основните предизвикателства, които срещаме при 3D принтирането на обзавеждане за такива обекти. Мебелите трябва да бъдат устойчиви на интензивна употреба и да отговарят на високите стандарти за качество и безопасност. От естетична гледна точка е необходимо да се постигне привлекателен и професионален външен вид, който да съответства на интериора на обекта. Също така, за да се направи процесът конкурентоспособен спрямо традиционните методи, е необходимо да се оптимизират разходите за производство и материали. Стремим се да отговорим на всички тези предизвикателства, за да може клиента да получи възможно най-добрият продукт.


Как клиентите реагират на идеята за 3D принтирано обзавеждане в техните заведения?

Много клиенти са впечатлени от иновативността и разнообразието на 3D принтираните мебели, но някои са скептични относно тяхната здравина и дълготрайност. Все повече хора търсят уникални и персонализирани решения и често са очаровани от възможностите на 3D принтирането.


3D принтирани абажури - ATIS 3D

Как виждате бъдещето на 3D принтирането в сферата на интериорния дизайн?

Бъдещето на 3D принтирането в сферата на интериорния дизайн изглежда обещаващо. Развитието на технологиите и използването на нови материали ще позволят още по-голяма гъвкавост и креативност. Открива се възможност за създаване на персонализирани интериорни решения на достъпни цени. Ще се използват по-екологични производствени методи, които да намалят отпадъците и ще позволят да развиваме т.нар. „кръгова икономика“. Все повече бизнеси и частни клиенти ще се възползват от предимствата на 3D принтирането, правейки го стандартна част от интериорния дизайн. Към момента освен мебели, може да се правят и облицовки за барове, както и големи абажури (до 1м в диаметър), които са подходящи за лобита на хотели, ресторанти и т.н. Възможно е и да се изработят стоящи лампи до 1м височина за единична лампа или, ако дизайна позволява, може да стигне и до 3-4 метра височина, като се направи на модули.

0 коментара

Comments


bottom of page